ul. Leśna 17, Wronki 64-510
sekretariat@szkolanalesnej.edu.pl

„Żywe lekcje historii”

W styczniu 2020 r. w Zespole Szkół na Leśnej była prezentowana wystawa pt.: ,,Wronczanie na drodze do niepodległości”.
Wystawa przedstawiała sceny z Wronieckiego Zrywu (12.11.1918), wyzwolenia Wronek spod zaboru pruskiego (30.12.1918), przysięgi żołnierzy Armii Wielkopolskiej na Rynku Wronieckim (20.03.1919). Zobaczyć było można również biogramy wraz ze zdjęciami posłów z gminy Wronki na Polski Sejm Dzielnicowy (Stanisława Kurnatowskiego, Wojciecha Nowaka, Andrzeja Miężała, ks. proboszcza Ludwika Reszelskiego i Zofii Rosińskiej) oraz życiorysy Walentego Błażejewskiego, Jana Rzepy i biskupa Stanisława Adamskiego. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiła prezentacja Listy Powstańców Wielkopolskich Ziemi Wronieckiej zawierająca 418 nazwisk oraz widoczna na zdjęciu szabla porucznika Jana Rzepy otrzymana od Prezydenta RP. 8 kwietnia 2020 r. przypadnie 20 rocznica nadania Szkole na Leśnej imienia Powstańców Wielkopolskich. Z tej okazji dla uczniów klas pierwszych technikum i liceum zostanie zorganizowany konkurs historyczny o Powstaniu Wielkopolskim. Wystawa, zaprezentowana w styczniu 2020 r. , miała przybliżyć uczniom Powstanie Wielkopolskie na Ziemi Wronieckiej i zachęcić młodzież do udziału w konkursie historycznym i innych imprezach, przygotowywanych z okazji Święta Szkoły.

Podziękowanie dla TMZW za udostępnienie wystawy.
Marian Śliwa