26 października 2018 roku już po raz 11 wystartowała w Wielkopolsce kampania „Drugie życie masz dar uzdrawiania”. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu inauguracyjnym, które odbyło się w Sali Sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Uczestniczyliśmy razem z uczniami z 32 szkół srednich w warsztatach, gdzie osoby po przeszczepie, przedstawiły z jakimi mitami o transplantacji mierzą się na co dzień. Następnie, merytoryczną wiedzę w zakresie prawnych, medycznych i etycznych aspektów przeszczepiania narządów przekazali specjaliści podczas swoich wykładów – dr n. med. Marta Sękowska, ks. dr Adam Sikora oraz mec. Sonia Kwiatkowska.
Kampania „Drugie życie” to informacyjno – edukacyjna akcja skierowana do szkół, które chcą poszerzyć swoją wiedze na temat transplantacji i gotowe są do działania w swoim lokalnym środowisku.
Kampania ta ma na celu:
- Pogłębianie wiedzy na temat medycznych, prawnych i etycznych aspektów przeszczepiania narządów w naszym kraju.
- Promowanie w lokalnym środowisku idei transplantacji i oświadczeń woli.
- Rozwiewanie mitów na temat przeszczepów.
Kampania trwać będzie od października 2018 do maja 2019r.
Patronat nad kampanią objął Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann.
Koordynator :
Alicja Jałocha
Dotychczasowe działania zespołu:
- byliśmy na Atrakcjach z Leśną
- prowadziliśmy lekcje wychowawcze
- rozdawaliśmy oświadczenia woli podczas spotkań z rodzicami
A oto krótka fotorelacja z tych działań:
Warsztaty „Narządy nie rosną na drzewach”
W ramach kampanii „Drugie życie” uczennice Szkoły na Leśnej przeprowadziły 7 grudnia w Zespole Szkół nr 3 im. Hugona Kołłataja w Szamotułach warsztaty „Narządy nie rosną na drzewach”. W warsztatach udział wzięli uczniowie klas maturalnych. W ramach spotkania Oliwia i Julia przedstawiając prezentację- „Transplantacja jestem na tak” wyjaśniły istotę transplantacji i rozwiały wszystkie mity i wątpliwości dotyczące przeszczepiania narządów. W czasie warsztatów swoją obecnością zaszczycili nas Pan Maciej Trąbczyński, członek Zarządu Powiatu Szamotulskiego, Pani doktor Sękowska, lekarz transplantolog Wojewódzkiego Szpitala w Poznaniu, która wyjaśniła aspekty medyczne transplantacji, oraz eksperci kampanii Pani Barbara Rewers i Pan Jan Stępniak, którzy opowiedzieli nam swoją historię, oraz wyjaśnili, że ludzie po przeszczepie mogą żyć normalnie. Uczniowie mogli też sprawdzić swoją wiedzę na temat transplantacji w krótkim quizie ze słodkimi nagrodami. Na zakończenie spotkania zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie, a po spotkaniu rozdawaliśmy w czasie przerwy oświadczenia woli.
Dziękujemy Pani Dyrektor Anicie Zastróżnej za umożliwienie nam zorganizowania warsztatów i serdeczne przyjęcie, Pani Dyrektor Monice Kozber za wspieranie naszych działań.
Zespół
„Transplantacja Jestem na Tak”
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Zuza i Oliwia zbierały datki do puszek ,a jednocześnie promowały kampanię i rozdawały oświadczenia woli. Byliśmy na ulicach i na Finale w WOK-u.
KKS Lech Poznań w Kampanii „Drugie życie”
Zaprosiliśmy do współpracy trenerów i zawodników KKS LECH POZNAŃ, którzy chętnie przyłączyli się do promowania donacji i transplantacji narządów. Zrobiliśmy wspólne zdjęcie z II Zespołem Lecha Poznań. Mamy nadzieje ,że nasza współpraca będzie trwała dalej.
Szkoła na Leśnej z kampanią „Drugie życie” na Uniwersytecie Trzeciego Wieku
W dniu 12.03.2019 r. Julia, Oliwia, Liwia i Zuza promując kampanię poprowadziły warsztaty „Transplantacja jestem na tak”. W ramach zajęć słuchacze uniwersytetu obejrzeli film „Esperanza” i wysłuchali prezentacji wyjaśniającej wszystkie wątpliwości dotyczące przeszczepiania narządów. Na koniec spotkania dziewczyny rozdały chętnym osobom oświadczenia woli.
Z kampanią na Targach Pracy i Edukacji w Szamotułach