Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii: kryminał, sensacja, thriller. „Co nas nie zabije” to kontynuacja trylogii Millennium Stiega Larssona napisana przez Davida Lagercrantza.
Treść książki: Mikael Blomkvist przechodzi kryzys i rozważa porzucenie zawodu dziennikarza śledczego. Lisbeth Salander podejmuje duże ryzyko i bierze udział w zorganizowanym ataku hakerów. Ich drogi krzyżują się, kiedy profesor Balder, ekspert w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją, prosi Mikaela o pomoc. Profesor posiada szokujące informacje na temat działalności amerykańskich służb specjalnych. Mikael zaczyna pracę nad sensacyjnym artykułem, który może uratować jego karierę.
LAGERCRANTZ to pisarz z dużym literackim dorobkiem. Jest autorem głośnej biografii Zlatana Ibrahimovica, Ja, Ibra, która została uznana w Szwecji za jeden z największych sukcesów literackich ostatnich lat. Lagercrantz jest również cenionym dziennikarzem śledczym w szwedzkim dzienniku „Expressen”. Zna mechanizmy działania policji i wywiadu szwedzkiego, co bardzo przydało mu się przy pisaniu kontynuacji Millennium.
Zapraszamy do biblioteki:)
„Jedna z najlepszych sag kryminalnych w dziejach. A Lisbeth Salander to jedna z najbardziej frapujących bohaterek literackich w ogóle. W każdej kategorii.” Playboy
„Dwie ciężko ranne osoby zostają przywiezione do izby przyjęć szpitala Sahlgrenska w Goeteborgu. Jedną z nich jest Lisbeth Salander, poszukiwana listem gończym i podejrzana o podwójne morderstwo. Jest w ciężkim stanie, ma ranę postrzałową głowy, musi natychmiast być operowana. Druga osoba to Alexander Zalachenko, starszy mężczyzna, któremu Salander zadała cios siekierą.
Stieg Larsson (1954-2004) to znany szwedzki dziennikarz. Nie doczekał spektakularnego, światowego sukcesu swoich powieści, gdyż zmarł nagle na atak serca w 2004 roku, tuż przed ukazaniem się pierwszej części trylogii kryminalnej Millennium.
„Gdy połyka się w ekspresowym tempie ten szwedzki kryminał, trudno nie zastanawiać się, na czym właściwie polega siła i nieodparty urok książek Stiga Larssona.” Gazeta Wyborcza
„Wciągająca, ekscytująca i krwawa opowieść rozgrywająca się na wielu płaszczyznach (…). Niesamowita lektura.” The Times
„Literaturze kryminalnej zawsze brakowało pełnokrwistych postaci kobiecych. Lisbeth Salander, wykreowana przez Stiega Larssona bohaterka cyklu Millennium, to nagroda za lata oczekiwania: ta dziewczyna jest jak tornado: mroczna, nieprzewidywalna, groźna, przebiegła, a przy tym obdarzona dość osobliwą urodą”. Piotr Kofta
Po krótkiej przerwie wracamy dziś do prezentacji nowych książek z naszej biblioteki - na warsztat bierzemy " TetRuS" Kazimierza Szymeczko.
Kazimierz Szymeczko – ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Laureat międzynarodowego konkursu literackiego Uwierz w siłę wyobraźni. Autor Historii Polski w opowieściach, Pomalowanej historii i wielu opowiadań dla młodszych dzieci, które opublikował między innymi w „Świerszczyku”. Jego powieść Czworo i kości otrzymała nominację do nagrody Książka Roku 2011.
Treść książki: Po wypadku samochodowym Michał ląduje na wózku. Ma sprawną prawą rękę, może poruszać głową i cieszyć się, że w ogóle żyje. Początkowo daleko mu do tego, ale rehabilitacja i kompletnie nowe towarzystwo – innych połamańców dochodzących do siebie w ośrodku Caritas, gdzie jest zmuszony zamieszkać – bardzo mu w tym pomagają. Chłopaki lubią drążyć temat, pośmiać się, pomagają mu złapać dystans – to ogromna ulga dla jego skołatanych myśli. Wciągają go w rugby – bo mózg lubi ruch. No nie bez znaczenia jest, że dziewczyny lubią wysportowanych. Michał mozolnie dochodzi do tego, że jego życie – życie tetrusa – ma swój głęboki sens i cel. Nie każdy ma szczęście to odkryć, nie mając nawet osiemnastu lat!