"Na praktykach odbytych w serwisie w firmie Amica nauczyłem się jak serwisować i naprawiać urządzenia. Nauczyłem się też jak zachować spokój w sytuacjach z trudnym klientem. Nauczyłem się też jak zabezpieczać moduły, układy scalone i jak dokonywać wymian procesorów. Dowiedziałem sie jak zaprogramować moduł odpowiadający za sterowanie całym urządzeniem i nadzorowanie jego pracy. Dowiedziałem się też jak wygląda cały proces przyjmowania zgłoszeń odłącznie usterek zgłaszanych przez osoby prywatne. Ogółem bardzo miło wspominam czas spędzony na tych praktykach. Miła atmosfera i zgranie ;) "
Błażej Radzi
"Podczas praktyk w serwisie Amica mogłem zobaczyć jak wygląda praca serwisanta. Na praktykach panowała bardzo miła atmosfera. Ludzi których poznałem byli mili i przyjaźnie nastawieni. Nauczyłem się jak współpracować z innymi aby praca szła jak najszybciej :)"
Mikołaj Kalicki
"W praktykach podobało mi się to ze mogłem od podstaw zobaczyć jak wygląda praca codzienna serwisanta, jak wygląda system reklamacji i jak wygląda naprawa urządzeń. Najbardziej podobało mi się jak jeździłem z serwisantem i wykonywaliśmy naprawy, mogłem zobaczyć jak trzeba podejść do ludzi ze nie zawsze jest łatwo. Dużo się nauczyłem podczas tych praktyk bo mogłem osobiście zobaczyć jak wygląda każda naprawa a nie tylko w teorii."
Dawid Dura
"Na praktykach nauczyłem się jak rozróżniać płyty grzejne, było bardzo interesująco, zobaczyłem jak wymienia się łożyska w pralkach. Zobaczyłem jak funkcjonuje serwis w firmie Amica. Nauczyłem jak się pracuje tak, aby zrobić, a się nie narobić."
Kamil Frąckowiak
Przez cały kwiecień uczniowie klasy 1a i 2a brali udział w praktykach pod nazwą Cień serwisanta. W ramach projektu NAUKA OD KUCHNI i dzięki uprzejmości pracownikom Serwisu Amica uczniowie spędzili po dwa dni w zakładzie.
Pierwszego dnia uczniowie mieli sposobność zobaczyć jak wygląda praca w samym punkcie serwisowym we Wronkach. "W praktykach podobało mi się to ze mogłem od podstaw zobaczyć jak wygląda praca codzienna serwisanta, jak wygląda system reklamacji i jak wygląda naprawa urządzeń." mówi Dawid Dura z klasy 2a. Chłopcy również mogli nauczyć się bardzo konkretnych rzeczy, takich jak " serwisować i naprawiać urządzenia, zabezpieczać moduły, układy scalone i jak dokonywać wymian procesorów" mówi Błażej Radzi, jak również " rozróżniać płyty grzejne, było bardzo interesująco, zobaczyłem jak wymienia się łożyska w pralkach " to już słowa Kamila Frąckowiaka.
Ruszył kolejny cykl praktyk „Cień serwisanta” przeprowadzany w ramach Programu Edukacyjnego Nauka od Kuchni realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wraz z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami. W II edycji Programu organizatorzy koncentrują się na współpracy ze szkołami ponadgimnazjalnymi, przede wszystkim poprzez organizację spotkań ze specjalistami z branży AGD.
W ramach kooperacji ze szkołami, pod koniec ubiegłego roku przeprowadzono warsztat dla sześciu grup uczniów. W tym roku przewidziane są kolejne trzy spotkania, które poprowadzą pracownicy firm na terenie trzech szkół biorących udział w Programie. Na uczniów czeka również nowa inicjatywa podjęta w ramach Programu - praktyki z cyklu „Cień Serwisanta”, które odbywają się w siedzibach firm i trwają średnio od tygodnia do dwóch. - Zainteresowanie ze strony firm kształceniem coraz młodszych uczniów jest bardzo pozytywnym trendem, gdyż młodzi mają okazję zdobyć więcej przydatnych informacji wprost od osób pracujących w intersujących ich zawodach - mówi Sabina Marciniak, nauczyciel ze szkoły we Wronkach.
Dnia 19.02.2014 w Hotelu Olympic we Wronkach odbyła się Gala podsumowująca Program Edukacyjny Nauka od Kuchni w 2013 roku. W Gali brała udział Pani Dyrektor Monika Kozber oraz koordynator projektu z ramienia szkoły Sabina Marciniak.
Podsumowanie to miało na celu podkreślenie konieczności współpracy biznesu z edukacją. Program ten jest kierowany do pracodawców, którzy w swojej branży dostrzegają luki kompetencyjne młodych ludzi wchodzących na rynek pracy. Pracodawcą, który w szczególny sposób zaangażował się w realizacje programu jest firma Amica Wronki S.A. Odbiorcami programu byli natomiast studenci i uczniowie, którzy wiążą swoją przyszłość z zaawansowanymi technologiami. To dzięki wysokim kompetencjom i przeszkoleniu pracowników Firmy Amica uczniowie klas elektronicznych naszej szkoły miali okazje uczestniczyć w warsztatach odbywających się w listopadzie w Szkole na Leśnej. Celem koordynatora programu, który został zrealizowany była możliwość kontynuowania udziału naszej szkoły w tym projekcie w roku 2014.
W marcu uczniowie z największymi kompetencjami wybrani przez firmę Amica będą mieli okazje zapoznać się z pracą serwisanta na praktykach w firmie. A wszystkie klasy technikum elektronicznego w najbliższych dniach wezmą udział w zwiedzaniu firmy Amica. Będzie to doskonała okazja na zapoznanie się z procesami produkcji, maszynami używanymi w firmie, a także świetna alternatywa do stereotypowej lekcji, z której uczniowie będą mogli wynieść ogrom wiedzy.
Udział naszej szkoły w tym projekcie to duże wyróżnienie i doskonałe możliwości rozwijające kompetencje naszych uczniów. Jako szkoła czujemy się dumni, że możemy stwarzać naszym uczniom nowe możliwości rozwoju.
Tekst: Sabina Marciniak
Strona 1 z 2