W systemie współczesnej edukacji dokonuje się wiele zmian. Począwszy od podstawy programowej a skończywszy na metodologii nauczania. Czy zmiany te są dobre i czy zmierzają w dobrym kierunku okaże się za wiele lat. Nauczyciel nie ma być, jak się dzisiaj oczekuje dodatkiem do systemu, powinien ten system współtworzyć i rozwijać na drodze dialogu, powinien też być słuchany, bo to on jest najbliżej młodzieży. Wiele dyskusji na temat szkolnictwa bierze się stąd, że szkoła nie produkuje cyferek zysków, w szkołach nie rośnie sprzedaż. Szkoła pracuje z człowiekiem, który bywa nieprzewidywalny, i którego nie zawsze da się przyłożyć do tabelek i staninów
.
Dzień Edukacji jest świętem, o którym należy pamiętać, bo refleksja dotycząca przeszłości i przyszłości szkolnictwa jest potrzebna. W jakim kierunku iść i jak nauczać, by człowiek potrafił oprzeć się manipulacji, by umiał sam, obiektywnie i mądrze podejmować decyzje, by wreszcie chciał znaleźć swój cel i każdego dnia do niego zmierzał.
Szkoła na Leśnej obchodziła Dzień Edukacji Narodowej pogodnie i dostojnie.
Uroczysty apel rozpoczęła Pani Dyrektor Monika Kozber, dziękując pracownikom szkoły za zaangażowanie, cierpliwość nie tylko do uczniów, ale także problemów z jakimi boryka się polska oświata. Dyrekcja dziękowała również za to, że nauczyciele potrafią sprostać rosnącym z roku na rok wymaganiom, rosnącym potrzebom szkoły i uczniów.
Kolejny etap uroczystości należał do młodzieży. Krótką część artystyczną przygotowali: Angelika Śmiłowska – flet i recytacja, Anastazja Janicka – flet i śpiew, Monika Spychała – klawisze, Anna Pietrzak - śpiew, Natalia Chożalska – recytacja, Agnieszka Szymankiewicz, Jacek Kmiecik i Milena Gromadzińska – narracja oraz Jan Koperski – obsługa techniczna.
Uczniowie złożyli nauczycielom podziękowania i życzenia, rozeszli się do klas na spotkania z wychowawcami, by powrócić na halę w celu obejrzenia spektaklu krakowskiej trupy teatralnej.
Tekst: Agnieszka Wilk