W piątek, 8 listopada 2012 r. społeczność Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich świętowała 95 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Tradycyjnie w tym dniu uczniowie klas pierwszych i nowy Samorząd Uczniowski złożyli uroczyste ślubowania.
Apel prowadzili: Paulina Olszewska (III eu) i Dawid Szeląg (IV i). Bogaty wystrój sali, wykonany pod kierunkiem p. Czesławy Lipskiej, przy wsparciu p. Aliny Słomińskiej, podkreślał uroczysty charakter tego święta. Recytacje Marty Kościjanczuk i Anny Pietrzak (III eu) uwypukliły znaczenie i piękno naszych polskich symboli. Pod Orłem Białym i przy Wielkopolskim Krzyżu Powstańczym wartę w mundurach powstańców wielkopolskich zaciągnęli: Roman Malinowski i Mikołaj Wrzawiński (III i).
Poetyckie strofy i stałe elementy ceremoniału szkolnego przeplatały tańce narodowe. Polonez – pełen godności i elegancji - w wykonaniu: Patrycji Prażuch I cd, Zuzanny Barwin IId, Weroniki Trofimiuk II d, Natalii Woźniak Icd, Krystiana Kaweckiego, Adama Bialika (III i), Dawida Jasińskiego (1a) i Michała Podgórskiego (absolwenta gimnazjum, czł. Maryni) od pierwszych minut zaakcentował patriotyczny charakter szkolnego spotkania.
Nie zabrakło informacji z kart historii – przedstawionych przez Łukasza Skrzypczaka z kl. Ia - ukazujących drogę do odzyskania niepodległości, z podkreśleniem wronieckich zrywów i przywołaniem lokalnych bohaterów z tamtych lat min: Włodzimierza Krzyżankiewicza, ks. Ludwika Reszelskiego, Franciszka i Leona Sokołowskich, Walentego Błażejewskiego, Cyryla Sroczyńskiego, Jana Klimkiewicza i innych.
Delegacja Samorządu Szkolnego złożyła biało-czerwone wiązanki kwiatów pod tablicą Patrona i pomnikiem Powstańców Wielkopolskich oraz zapaliła płomyki pamięci.
Zaszczytu ślubowania na Sztandar dostąpili przedstawiciele klas pierwszych: Marta Drzewiecka, Patrycja Janiszewska, Jan Sieracki, Jakub Perz, Jakub Zagórski i Filip Tylka.
Ślubowanie klas pierwszych odebrała p. wicedyrektor Magdalena Walczak, po czym p. dyrektor Monika Kozber wręczyła akty ślubowania wychowawcom klas. Zaszczytna rola wprowadzania pierwszoklasistów w życie szkoły przypadła w tym roku następującym nauczycielom: w klasach gimnazjum: paniom: Justynie Starzonek i Lucynie Szymankiewicz; w liceum: Darii Sawczuk i Justynie Rissmann-Jenek, w technikum: Hannie Dziubakiewicz i Monice Wachowiak.
Ślubowanie Samorządu Szkolnego, wybranego w demokratycznych wyborach w dniu 28 października, odebrała opiekuna Samorządu p. Karolina Bendkowska w asyście wicedyrektorki Anety Rzepy.
W skład nowego Samorządu weszli: – Bartosz Jagielski (przewodniczący IIIi), Szymon Szeląg (wiceprzewodniczący IIa), Natalia Jezierska (skarbnik IIc), Natalia Richert (sekretarz IIc); ponadto: Weronika Trofimiuk (IId), Filip Tylka (Ia), Jakub Perz (IIIi), Kamil Olejniczak (III f), Sebastian Maślanka-Jagielski (IIIg), Aron Stasiak, Serafin Szota (II) i Radosław Grajewski (IIa).
Tegoroczny maturzysta - Paweł Fricz - w krótkiej wypowiedzi podziękował ustępującej Radzie Samorządu za całoroczną współpracę i życzył nowemu przewodniczącemu, Bartoszowi Jagielskiemu, aby przyjęta funkcja wiążąca się z wieloma wyrzeczeniami osobistymi i wielką odpowiedzialnością, dawały mu satysfakcję. Aby nie brakowało nowych pomysłów na uatrakcyjnienie życia szkoły a współpraca z koleżankami i kolegami była owocna.
Bartosz podziękował tym, którzy oddali na niego głos w październikowych wyborach, podziękował za zaufanie i akceptację jego osoby przez Radę Pedagogiczną. Obiecał, że postara się, aby praca pod jego kierunkiem była nie mniej owocna, jak jego dotychczasowych poprzedników. Zaprosił wszystkich uczniów do współpracy w realizacji planu zamierzeń Rady Samorządu.
Para taneczna Patrycja Prażuch i Michał Podgórski w kolejnych tańcach – kujawiaku, oberku i krakowiaku – ukazali swój talent i pasję, a kilka godzin później wyjechali na X Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich „O Muszlę Bałtyku” do Malborka, gdzie o miano najlepszych walczyło ponad 100 par.
W końcowej części apelu głos zabrała p. dyrektor Monika Kozber podkreślając znaczenie miłości do Ojczyzny; zachęcała do zastanowieniem się, jaka jest dla nas, żyjących w epoce globalizacji, droga do nowoczesnego patriotyzmu?
Mówiła: 95 rocznica odzyskania niepodległości stanowi niewątpliwą okazję do tego, by zastanowić się nad znaczeniem patriotyzmu w naszym życiu. Od dzisiejszego dnia będziecie słyszeli w mediach o tym święcie; instytucje państwowe, samorządowe, stowarzyszenia, organizacje kombatantów - byłych żołnierzy, będą uczestniczyć w uroczystych nabożeństwach, aby podkreślić ważność tej rocznicy dla naszego państwa, dla naszej Ojczyzny. To powinno skłonić każdego z Was, tutaj obecnych, do osobistego rachunku sumienia. My jako społeczność szkolna uczciliśmy dzisiaj to święto za co serdecznie dziękuję uczniom i nauczycielom. W poniedziałek 11 listopada zapraszam uczniów, grono pedagogiczne do uczczenia tego ważnego dla Polaków dnia na mszy o godzinie 10.00 w kościele farnym. Reprezentować nas będzie poczet sztandarowy, po mszy odbędzie się przemarsz delegacji do wronieckich pomników upamiętniających tych, którzy walczyli o wolność.
Nad obsługą techniczną czuwali: Norbert Berlik i Krzysztof Wicher (Ia) a nad całością polonistka Ewa Podgórska przy współudziale p. Karoliny Bendkowskiej i niżej podpisanej.
Tekst i foto: Krystyna Tomczak