Cel: Główny cel organizacji dni profilaktyki to popularyzacja idei profilaktyki w szkole, uświadomienie szkodliwości używek, podkreślenie wartości postaw abstynenckich, przeciwdziałanie agresji oraz propagowanie zdrowego stylu życia.
Termin: 17.03.2014 – 21.03.2014
Harmonogram działań
17.03.2014
Dzień pod hasłem: „ Stop agresji”
W tym dniu ogłoszony zostanie niebieski dzień protestu przeciwko agresji – obowiązywać ma kolor niebieski lub niebieski element stroju.
Uczniowie, którzy wezmą udział w naszym „proteście” będą mieli prawo poprawić ocenę z wypowiedzi ustnej, lub kartkówki a nauczyciel będzie miał obowiązek zapytać ucznia.
Ponadto dzień ten będzie dniem bez pytania i kartkówek.
18.03.2014
Dzień pod hasłem: „Wspólny posiłek łączy”
W ramach integracji zespołów klasowych na ten dzień zaplanowany jest wspólny posiłek podczas jednej z przerw. Na wspólne śniadanie z klasą umawia się każdy wychowawca indywidualnie. Posiłek ma być zdrowy, pożywny i smaczny.
Ponadto w czasie przerw rozdawane będą marchewki i jabłka w ramach promocji zdrowego odżywiania się.
Na lekcjach wychowawczych wychowawcy przeprowadzą lekcję wychowawczą związaną z profilaktyką uzależnień:
a) Gimnazjum – klasy pierwsze i drugie – „ Zdrowy styl odżywiania się” – uczniowie otrzymają również poradniki dla uczniów szkół gimnazjalnych pt. „ Bądźmy zdrowi – wiemy, więc działamy”
b) Gimnazjum – klasy trzecie – „ Prawda o niebieskim dymku” Uczniowie tych klas otrzymają również poradniki dla rodziców p.t. „ Bądźmy zdrowi – wiemy, więc działamy”
c) Liceum i technikum – klasy pierwsze i drugie – „ Alkohol – mity i fakty”
d) Liceum i technikum – klasy trzecie liceum i technikum oraz klasy czwarte technikum – „ Proteza szczęścia – narkotyki i dopalacze”
Lekcje wychowawcze związane z profilaktyką przeprowadzamy zgodnie z harmonogramem planu lekcji.
19.03.2014.
Dzień pod hasłem: „Dziękuję – nie palę, nie piję, nie biorę”.
Tego dnia wystawione zostaną prace konkursu plastycznego o powyższej tematyce. Do udziału w konkursie zaproszeni zostali również uczniowie każdego typu szkół z Wronek i okolic. Patronatem konkursu jest Starostwo Powiatowe.
W tym dniu na terenie szkoły pojawią się również kuratorzy sądowi, którzy przeprowadzą w wybranych klasach pogadanki na temat kodeksu karnego i odpowiedzą na ewentualne pytania uczniów.
W tym dniu klasy pierwsze gimnazjum na zajęciach z techniki będą tworzyć figurki z warzyw i owoców. Figurki te zostaną wyeksponowane a najciekawsze prace nagrodzone.
20.03.2014
Dzień pod hasłem: „Dzień na TAK! Czyli akcja Dobro – podaj dalej”
W tym dniu zaskakujemy miłymi niespodziankami. Kto kogo milej zaskoczy? Uczeń ucznia? Uczeń nauczyciela? A może nauczyciel ucznia?
A łańcuszek dobra z naszym szkolnym leśnym ludkiem, kwiatkami, wraz z sentencjami i dobrymi przesłaniami oraz życzeniami miłego dnia wyjdzie aż poza szkolne mury. Niech i mieszkańcy naszego miasta bawią i cieszą się z nami.
W tym dniu kontynuujemy też spotkania klas z kuratorami sądowymi.
Dzisiejszego dnia uczniowie każdej z klas przynoszą wylosowane przez wychowawców artykuły żywnościowe potrzebne do zbudowania piramidy żywieniowej.
21.03.2014
Dzień pod hasłem: „Dzień Ziemi, dary Ziemi” – podsumowanie tygodnia.
Tego dnia budujemy piramidę zdrowia – tworzymy wystawę z darów przyniesionych przez klasy naszej szkolnej społeczności w dniu wczorajszym ;) W tymże dniu zaprezentujemy również najciekawsze figurki z warzyw i owoców zrobione przez uczniów klas pierwszych gimnazjum na zajęciach techniki ( ? )
Ponadto tego dnia ogłoszone zostaną również wyniki konkursów w kategorii:
a) konkurs plastyczny: „Nie piję, nie palę, nie biorę”
b) konkurs na najciekawszą figurkę z warzyw i owoców
Na zakończenie tygodnia profilaktyki i Dnia Ziemi odbędą się prelekcje dotyczące bezpieczeństwa w szkole oraz poza nią. Prelekcje te przeprowadzone zostaną przez reprezentantów wronieckiej policji.