9 kwietnia młodzież z Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach uczestniczyła w Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W ramach Festiwalu wiele poznańskich uczelni np.: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Poznańska, Akademia Sztuk Pięknych oraz Uniwersytet Medyczny organizuje liczne propozycje zajęć w formie warsztatów, laboratoriów, pokazów, wycieczek i wykładów z myślą o uczniach szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Młodzież ze szkoły na Leśnej również wzięła czynny udział w tegorocznym Festiwalu.
Â
W pierwszej kolejności miała odbyć się wycieczka zatytułowana: „Nauka poszła w las – na GPSa przyszedł czas” jednak z powodu niesprzyjających warunków pogodowych młodzież wzięła udział w zajęciach komputerowych, podczas których posługiwali się programem QGIS. Zajęcia prowadzone były przez przedstawicieli Sekcji BioGIS Koła Naukowego Przyrodników UAM. Podczas zajęć młodzież posługiwała się typowymi narzędziami gisowymi do tworzenia map terenowych. Po zajęciach komputerowych odbyły się warsztaty pt.: „ Mikroskopowy świat ziaren pyłku”, które prowadził dr Łukasz Grawling z Pracowni Aeropalinologii.
Podczas tych warsztatów uczniowie zapoznali się z różnorodnością budowy, kształtów i wielkości ziaren pyłku. Dowiedzieli się również gdzie, jak i dlaczego produkowane są ziarna pyłku, czym różnią się od siebie ziarna pyłku roślin wiatropylnych od owadopylnych oraz dlaczego te pierwsze są główną przyczyną alergii. W południe uczniowie uczestniczyli w wykładzie „Mózg kobiety vs mózg mężczyzny” prowadzonym przez przedstawicielki Sekcji Neurobiologii i Psychiatrii Genetycznej KNP UAM, w ramach którego dowiedzieli się na czym polegają różnice w budowie i funkcjonowaniu mózgu kobiet i mężczyzn, jakie jest biologiczne podłoże tych różnic, jak świadomie korzystać z mocnych stron swojego umysłu by lepiej zrozumieć płeć przeciwną oraz kiedy kształtuje się płeć mózgu. Po kilku minutach przerwy młodzież wzięła udział w kolejnym wykładzie „Małe potwory – organizmy jednokomórkowe zabijające człowieka w mgnieniu oka”. W ramach wykładu Pani dr Bożena Sikora z Zakładu Morfologii Zwierząt szczegółowo zaprezentowała wszystkim słuchaczom wybrane gatunki pierwotniaków pasożytniczych, które są ważne dla człowieka ze względu medycznego. Omówiła ich znaczenie medyczne, rozmieszczenie geograficzne oraz profilaktykę. Ostatnie zajęcia zatytułowane „Laboratorium szalonego naukowca” prowadzone były przez członków Sekcji Badań nad Kwasami Nukleinowymi. Podczas zajęć młodzież miała okazję wykonać chromatografię bibułową w postaci kwiatowej tęczy, rozdzielając barwniki zawarte w kwiatach. Wyizolowywali również DNA z kiwi oraz „bawili się” ciekłym azotem. Podczas przerw między poszczególnymi zajęciami młodzież miała możliwość obejrzenia wystawy pt.: Bakterie na wesoło”, która przedstawiała hodowle mikroorganizmów będące kolorowymi obrazkami narysowanymi bakteriami na podłożach stałych.