W poniedziałek 29 września w bibliotece szkolnej zrobiło się wyjątkowo tłoczno. Odwiedzili nas bowiem uczniowie klas pierwszych gimnazjum wraz z wychowawcami. Wizyta była szczególnie miła, gdyż mogłyśmy oficjalnie przywitać pierwszaków w gronie czytelników.
Pani Czesława Lipska, która najlepiej zna historię szkoły, podzieliła się kilkoma wspomnieniami i opowiedziała o zasobach i funkcjonowaniu biblioteki. Rozmowa z uczniami na temat możliwości wykorzystania zasobów bibliotecznych, różnych sposobach spędzania czasu w bibliotece oraz zaletach i korzyściach płynących z głośnego czytania doprowadziła do punktu kulminacyjnego, którym było czytanie fragmentu ulubionej książki z dzieciństwa przez wychowawców klas. Panie: Monika Kinowska („Pinokio”), Jagoda Bąk (Pipi Pończoszanka) i Emilia Nogaj („Dzieci z Bullerbyn”), spisały się rewelacyjnie.
W tym samym czasie grupa uczniów starszych klas: Sylwia Kubiak, Adrianna Przyłoga, Mateusz Duda i Patryk Kujanek, pod opieką pań: Agnieszki Grabowskiej – Górznej i Kingi Brzeskiej, udała się z wizytą do Przedszkola Bajkowy Świat. Uczniowie naszej szkoły już kolejny rok kontynuują akcję Cała Polska Czyta Dzieciom i odwiedzają maluchy. Tym razem wizyta w przedszkolu stanowiła część obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego czytania. W „Krainie Gumisiów”, „Krainie Elfów” i „Krainie Kubusia Puchatka”, czyli w grupach czterolatków, uczniowie Szkoły na Leśnej przeczytali przedszkolakom bajki z dzieciństwa, m.in. „Ołowianego żołnierzyka” i „Królewnę Śnieżkę” oraz rozdali słodkie upominki. Potem był czas na wspólną zabawę, budowanie z klocków, układanki i rysowanie.
Ze względów organizacyjnych trzeci punkt obchodów Dnia Głośnego Czytania został zaplanowany na czwartek 2 października. Tego dnia w internacie zorganizowano Wieczór Głośnego Czytania. Przy blasku świec chłopcom z klasy pierwszej gimnazjum zaproszeni goście czytali fragmenty lektury Opium w rosole Małgorzaty Musierowicz. Lektorami byli: pani wicedyrektor Magdalena Walczak, wychowawczyni klasy I g – pani Jagoda Bąk oraz bibliotekarka – pani Lucyna Szymankiewicz.
PAMIĘTAJCIE!!!
Głośne czytanie jest szczególnie ważne dla wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży, ponieważ rozwija wyobraźnię, poprawia zdolność koncentracji oraz budzi chęć poznawania świata.
Obchody przygotowały:
- zajęcia w bibliotece: Lucyna Szymankiewicz, Czesława Lipska,
- wizyta w przedszkolu: Agnieszka Grabowska – Górzna, Kinga Brzeska,
- spotkanie w internacie: Beata Łusiewicz, Agnieszka Grabowska – Górzna.
Tekst: Lucyna Szymankiewicz, Beata Łusiewicz