• baner01.jpg
  • baner02.jpg
  • baner03.jpg
  • baner04.jpg
  • baner05.jpg
  • baner06.jpg
  • baner07.jpg
  • baner08.jpg
  • baner09.jpg
  • baner10.jpg
  • baner11.jpg
  • baner12.jpg
  • baner13.jpg
  • baner14.jpg

W dniach od 16 do 20 marca 2015 r. w Zespole Szkół Nr 1 we Wronkach przeprowadzony został Tydzień Profilaktyki. Każdy dzień opatrzony został tematem przewodnim związanym z promowaniem zdrowego stylu życia.

I tak dzień pierwszy nosił nazwę „ Dzień dobrych manier”.

Uczniowie mający w tym dniu element stroju wyjściowego byli zwolnieni z odpytywania oraz pisania niezapowiedzianych kartkówek.

Dla uczniów klas gimnazjum zorganizowany został konkurs p.t. ”Mistrz dobrych manier”. Wytypowane przez wychowawców trójki klasowe rozwiązały test składający się z 31 punktów, który dotyczył zachowania się zarówno w codziennych jak i niecodziennych sytuacjach życiowych uwzględniający takie elementy jak: ubiór, zachowanie się przy stole, powitania i pożegnania, wręczanie i przyjmowanie prezentów i wiele innych.

Zwycięzcami tegoż konkursu zostali:

  1. Klasa II f, którą reprezentowali: Marta Drzewiecka, Sandra Remisz oraz Mateusz Sawala.
  2. Klasa I h, którą reprezentowali: Julia Wilde, Natalia Roszak oraz Marta Zielińska
  3. Klasa 1 f, którą reprezentowali: Łukasz Judkowiak, Maciej Kaszkowiak, Jan Klemenski

Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni nagrodami oraz dyplomami.

Na korytarzach szkolnych mogliśmy zapoznać się z różnymi formami prezentacji zasad savoir vivre’u, które miały na celu przygotowanie uczniów do funkcjonowania w społecznych formach kulturowego i kulturalnego współżycia J

Dnia 17 marca 2015  obchodziliśmy dzień promowania zdrowego stylu życia o nazwie „Apetyt na zdrowie”.  Wychowawcy wraz z wychowankami  spotkali się na wspólnym posiłku, który miał być pożywny, ale zdrowy. W trakcie przerw międzylekcyjnych uczniowie rozdawali swoim koleżankom i kolegom marchewki i jabłka.  Zdrowa przekąska międzylekcyjna znikała w okamgnieniu. Promując zdrowy styl życia ogłoszony został również konkurs sałatkowy w dwóch kategoriach:

„Raj dla oka” – jury oceniało tutaj wygląd i estetykę wykonania, oraz „ Niebo w gębie” – jury oceniało tutaj walory smakowe. Z inicjatywy uczniów ostatecznymi opiniodawcami  zostało grono nauczycielskie, dla których koordynator projektu przygotował poczęstunek w pokoiku nauczycielskim.

Laureatami konkursów zostali:

Konkurs na najlepszą sałatkę owocową w kategorii: „Raj dla oka”

  1. Marietta Bugaj – klasa I e/d
  2. Krystian Boruszak – klasa I m
  3. Klasa Ig z wychowawczynią p. Jagodą Bąk

Konkurs na najlepszą sałatkę owocową w kategorii: „Niebo w gębie”

  1. Vanessa Rachkov oraz Mikołaj Łabójewski – klasa I f
  2. Bartosz Górniak – klasa II f
  3. Kamil Smolarek – klasa II f

Konkurs na najlepszą sałatkę ( warzywną lub inną ) w kategorii: „Niebo w gębie”

  1. Bartosz Szwak – klasa II c/d
  2. Krystian Boruszak – klasa I m
  3. Klasa Ig z wychowawczynią p. Jagodą Bąk

Motywem przewodnim środy było hasło: „Zdrowa woda wigoru doda” a na terenie szkoły królowała woda mineralna. Ten dzień miał zachęcić uczniów do picia wody również poprzez zorganizowaną wystawę o nazwie „ Woda jako źródło życia” oraz dzień wolny od pytania i pisania niezapowiedzianych kartkówek. Zorganizowaliśmy również wystawkę z różnymi rodzajami wód mineralnych, sokami owocowymi i warzywnymi oraz z owocami.

W tym dniu odbyły się również zajęcia warsztatowe dotyczące profilaktyki uzależnień, realizowane w ramach ogólnopolskiego programu „Ars, czyli jak dbać o miłość?”. W spotkaniach prowadzonych przez panie Kingę Bujną, Iwonę Woźniak i Małgorzatę Nowak uczestniczyli uczniowie klasy III a i III i technikum. Zajęcia miały typowo aktywizujący charakter – najważniejsze kwestie z tej tematyki zostały poruszone poprzez liczne dyskusje, burze mózgów i prace w grupach. Celem spotkań było przede wszystkim dostrzeżenie wpływu substancji psychoaktywnych na różne typy relacji międzyludzkich.

Dzień czwartkowy nosił hasło „ Recepta na życie bez nałogów”. Część założeń tego dnia z powodów organizacyjnych został zorganizowany w środę. W dniu dzisiejszym do szkoły zostali też zaproszeni kuratorzy sądowi, którzy przeprowadzili w klasach I e/d, I a/i oraz I m wykład dotyczący demoralizacji młodzieży oraz czynów karalnych. Celem tego spotkania było uświadomienie młodzieży, jak niewłaściwe wzorce i brak umiejętności określania granic pomiędzy tym, co dobre a co złe, może wpłynąć na ich przyszłe życie. W tym dniu dokończyliśmy akcję rozdawania marchewek i jabłek. Pasibrzuszki z Leśnej J zjadły łącznie 20 kg marchewek i 30 kg jabłek.

W piątek obchodziliśmy w szkole Dzień Ziemi, który zakończył się apelem. Na początku apelu uczniowie klasy I f pod opieką pani Moniki Siekańskiej przedstawili pantomimę pokazującą zgubne skutki wpływu wszelkich używek na ciało i psychikę człowieka oraz mechanizmy inicjujące zachowania uzależnieniowe.

Apel zakończony został podsumowaniem Tygodnia Profilaktyki oraz Dnia Ziemi poprzez obwieszczenie laureatów konkursów oraz wręczenie nagród.

 

Monika Wachowiak