• baner01.jpg
  • baner02.jpg
  • baner03.jpg
  • baner04.jpg
  • baner05.jpg
  • baner06.jpg
  • baner07.jpg
  • baner08.jpg
  • baner09.jpg
  • baner10.jpg
  • baner11.jpg
  • baner12.jpg
  • baner13.jpg
  • baner14.jpg

 Od 21 lat w imieniu Zespołu Szkół  nr 1 we Wronkach prowadzę współpracę ze szkołą średnią „Marianum” w Fuldzie. Nasza współpraca polega na  spotkaniach młodzieży i nauczycieli z obu szkół oraz realizacji wspólnych projektów. Mają one na celu przybliżyć historię, kulturę i życie naszych narodów oraz pogłębić znajomość języka niemieckiego.

Przez ten okres udało nam się nawiązać  nowe kontakty , poznać szkoły, miasta oraz zachęcić młodzież niemiecką do poznania Polski a naszą młodzież do odwiedzania Niemiec

Przez fakt , że uczniowie są zakwaterowani u rodzin zarówno w Niemczech jak i w Polsce udało nam się poznać życie w rodzinach, obyczaje, tradycje oraz obustronną gościnność.

 Uczniowie uczestniczą  w zajęciach lekcyjnych a to pozwala im porównać metody nauki w szkole niemieckiej i polskiej. Przez cały czas pobytu w Fuldzie  uczniowie polscy są  zmuszeni porozumiewać się w języku niemieckim, co niewątpliwie  motywuje ich do dalszej nauki tego języka. Współpraca ta zmienia myślenie i nastawienie zarówno Polaków do Niemców jak i Niemców do nas.

Młodzi ludzie są szczególnie zobowiązani do budowania nowej przyszłości. Trudno wyobrazić sobie dzisiaj życie w oddzieleniu  od innych narodów. Tylko wzajemne  kontakty i rozmowy mogą tworzyć pozytywne nastawienie do siebie oraz zmieniać sposób myślenia i działania. Wspólnie musimy budować Unię Europejską

Staram się realizować te założenia .Na zaproszenie szkoły Marianum w Fuldzie uczniowie Zespołu Szkól nr 1 we Wronkach uczestniczyli w programie „Wymiana szkolna”

Wspólnie z uczniami, którzy gościli naszych uczniów u siebie w domach , realizowaliśmy program spotkania przygotowany przez szkołę Marianum.

Głównym mottem spotkania było „Szukamy wspólnych korzeni”.

Zostaliśmy powitani bardzo uroczyście przez Dyrekcję szkoły i całą społeczność uczniowską, którzy zebrali się w auli szkoły. Uczniowie szkoły Marianum powitali nas w języku polskim słowami „Zapraszamy do Fuldy”. Dyrektor szkoły Jürgen Weber nawiązał w słowach powitania do logo, którym jest serce wycięte w pniu drzewa,.To serce jest symbolem zawartych przyjaźni w ciągu tych lat . Podkreślił ważność tego spotkania, które przyczynia się do lepszego poznania naszych narodów, likwidowania wzajemnych stereotypów i do wzajemnego ubogacenia się.

 Nasze spotkanie przypadło w roku, w którym obchodzimy 70 rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej.

Dlatego udaliśmy się wszyscy do obozu koncentracyjnego Buchenwald, gdzie przy pomniku upamiętniającym Polaków, którzy stracili tam życie, utworzyliśmy krąg i odmówiliśmy modlitwę Ojcze nasz w języku polskim i w języku niemieckim a następnie złożyliśmy wiązankę kwiatów. Chwilą ciszy oddaliśmy hołd wszystkim , którzy w tym obozie stracili życie. Była to bardzo podniosła i wzruszająca chwila. Wysłuchaliśmy konferencji na temat historii tego obozu. , a następnie zwiedziliśmy ekspozycję.

W czasie pobytu uczniowie polscy uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych i w ten sposób mogli poznać metody pracy na lekcji w szkole niemieckiej. Uczestniczyli też w zajęciach z języka niemieckiego zorganizowanych dla nich.

Poznali  historię barokowego miasta Fuldy, w którym rozpoczęły się dzieje państwa niemieckiego. To tutaj przybył misjonarz święty Bonifacy, założył klasztor benedyktyński i rozpoczął chrystianizację tutejszych ludów. Zwiedziliśmy, katedrę, kościół św. Michała, który został zbudowany w 800 roku oraz zamek.

Zwiedziliśmy również Weimar, miasto wielkich poetów niemieckich Fryderyka Schillera i Wolfganga Ghoete, którzy w tym mieście żyli i tworzyli swoje utwory.

Poza tym uczniowie mieli możliwość poznania życia w dużej aglomeracji miejskiej, ponieważ odbyliśmy wycieczkę do Frankfurtu nad Menem.

Atmosfera spotkania była fantastyczna. Kilku uczniów było już kolejny raz w Fuldzie, ponieważ zawarli trwałe kontakty ze swoimi niemieckimi kolegami.

Na zakończenie  odbyło się spotkanie podsumuwujące realizację zaplanowanego programu, w którym uczestniczyła młodzież, rodzice i dyrekcja szkoły oraz opiekunowie Wolfgang Blum i Reinhold Gutberlet.

Dyrektor wyraził wdzięczność nauczycielom dzięki którym ten projekt może być realizowany oraz rodzicom, którzy przyjęli gości z Wronek. Rodzice byli bardzo zadowoleni z postawy polskiej młodzieży, podkreślali ich dość dobrą znajomość języka niemieckiego, otwartość i zainteresowanie tym, co rodziny dla nich przygotowały. Rodzice mówili, że  pobyt polskiej młodzieży bardzo ich ubogacił i był dla nich ciekawym doświadczeniem.

Młodzież też była zadowolona z pobytu, żałowali tylko, że ten czas tak szybko minął.

Zaprosiłam młodzież niemiecką wraz z ich opiekunami do przyjazdu do Wronek.

Emilia Nogaj