Powodem powołania nowej placówki oświatowej była potrzeba utworzenia szkoły, która kształciłaby fachowców dla przemysłu ziemniaczanego. Inicjatorami otworzenia szkoły byli: inż. Alojzy Cieszkowski (dyr. Wydziału Technicznego Zjednoczenia Przemysłu Ziemniaczanego w Poznaniu) i inż. Wacław Plewko (dyr. Działu Szkolenia Zawodowego Centralnego Zarządu Przemysłu Ziemniaczanego w Warszawie).
"Dniem rozpoczęcia roku szkolnego jest dzień 16 września br. O godzinie 7.45 uczniowie udadzą się do kościoła parafialnego na szkolną mszę św. Właściwa inauguracja odbędzie się w sali strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej przy ulicy Kościuszki. Uroczystość ta będzie skromna i ograniczy się do przemówień. Po inauguracji uczniowie udadzą się na śniadanie. Reszta dnia jest wolna od nauki. Normalna nauka szkolna rozpocznie się dnia 17 września 1948 r."Na dyrektora Ministerstwo Przemysłu i Handlu powołało Wacława Napierałę, nauczyciela miejscowej szkoły zawodowej (funkcję pełnił do XII 1969 r.). Pierwsze posiedzenie Rady Pedagogicznej odbyło się 14 września o godz. 20.00. Oto fragment protokołu z tego posiedzenia:Szkołę postanowiono zlokalizować we Wronkach ze względu na mieszczącą się tu wytwórnię wyrobów ziemniaczanych oraz na istnienie centralnych warsztatów naprawczych przemysłu spożywczego. Ministerstwo Przemysłu, pismem z dn. 19 sierpnia 1948 r., zatwierdziło uruchomienie szkoły (należącej do typu szkół gimnazjalnych podległych Ministerstwu Przemysłu i Handlu) i ustaliło jej nazwę: Gimnazjum Przemysłowego Przetwórstwa Ziemniaczanego we Wronkach.
Dnia 16 września 1948 r. w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej, przy ul. Kościuszki, odbyła się inauguracja pierwszego roku szkolnego 1948/49. Normalna nauka rozpoczęła się 17 września. Pierwszą społeczność uczniowską stanowiło 38 chłopców, przybyłych z różnych rejonów kraju. Wszyscy mieszkali w internacie. Mimo skromnych pomieszczeń, warunki dla uczniów były dobre. Otrzymywali oni bezpłatnie podręczniki, zeszyty i inne przybory szkolne. Ponadto każdy wychowanek otrzymywał stypendium. Praktyczne zajęcia odbywały się w Zakładach Przemysłu Ziemniaczanego, które jednocześnie podjęły się patronatu nad Szkołą.
Tekst: Robert Dorna